Duge vožnje su veoma zamorne i izuzetno opasne, dovoljno je samo jedna sekunda nepažnje i gubitka koncentracije da prouzrokuje nesreću, neretko i sa smrtnim ishodom. Statistike i crne hronike su pune vesti o tome da je umor uticao na neku nesreću.
Najbolji savet je, “ukoliko se osećate umorno ili pospano da uopšte ne vozite”.
Ali, retko koji vozač će poslušati ovaj savet, svako misli da može još malo da vozi, "još koji kilometer i odredište je tu", i preduzeće taj dodatni rizik.
Ukoliko krećete na duži put, pročitajte ovih 6 saveta:
1. Dobro isplanirajte putovanje
Umor je najveći neprijatelj vožnje |
Ukoliko putujete rano ujutru, prethodni dan budite kući, idite ranije na spavanje, nemojte da pijete alkohol ili previše da jedete (obilno jelo uspavljuje).
Najteži period za vožnju je između ponoći i ranog jutra, a dosta vozača bira baš taj period računajući na manju gužvu na putu i manje redove na naplatnim rampama i graničnim prelazima. Ali putevi su tada puni umornih i pospanih vozača, a posebno treba obratiti pažnju na kamione.
Pre nego što krenete, proučite put i odredite mesta gde možete da napravite kraće ili duže pauze. Ovo je posebno važno ukoliko vam je put nepoznat. Na internetu možete da nađete dosta korisnih informacija gde se nalaze odmarališta, benziske pumpe, moteli, kampovi, itd.
2. Pravite pauze
Neki vozači se udube u vožnji i ne prave pauze. To je greška, zato što umor može neopaženo da vas savlada.
Smatra se da treba praviti pauze od 15 minuta na svaka dva sata.
Zato, ne budite lenji, izađite iz vozila, ispružite malo noge, uzmite nešto za jelo, popijte vodu, sok i vratite se osveženi. Svaka mala pauza će vam prijati.
3. Obraćajte pažnju na saobraćajne znake
Kada je vozač umoran ima tendenciju da ignoriše saobraćajnu signalizaciju. Potrebno je uložiti napor i koncentraciju da se ipak obraća pažnja na njih.
To može biti i mala mentalna vežba kako ostati budan i ne izgubiti fokus.
Ukoliko primetite da izlazite iz svoje trake, da gazite bele linije, onda je vreme da se povučete na pauzu.
Posebno je važno ostati koncentrisan za vreme magle. Na autoputevima postoje sa leve strane oznake koji označajavu bezbednu razdaljinu kada je magla na putu. Nemojte ih ignorisati.
Vožnja u magli |
4. Otvarajte prozor
Svež vazduh će vas održati budnim, zato povremeno otvarajte prozore na autu. Najvažnije je da se ustajao i topao vazduh iz auta, koji doprinosi osećaju umora, provetri i izađe iz auta. U ovom slučaju prozori su bolji od klima uređaja koji vrte isti vazduh.
Ne bojte se hladnoće, ona će vas malo razmrdati i osvežiti.
5. Putujte sa društvom
Putovanje sa prijateljima ili članovima porodice je najbolji način da ostanete budni. Osim što će razgovor da vam poveća koncentraciju i pažnju na putu, drugi putnici mogu da vas upozore na neku neočekivanu situaciju na putu koja može da vas ugrozi.
6. Slušajte radio
Radio utiče pozitivno na koncentraciju. Možete slušati radio emisije, vesti, muziku koja vam se sviđa, audio knjige (učenje jezika na primer), itd. Slušanje radia je posebno zahvalno ukoliko vozite noću a vaši saputnici spavaju.
Izbegavajte igrice na tabletima i mobilnim telefonima.
Kuckanje poruka na mobilnom za vreme vožnje |
I na kraju…
Pokušali smo da vam pomognemo sa ovih šest zdravo razumskih saveta, ali na kraju ipak moramo da ponovimo:
ukoliko osetite umor i pospanost za volanom, prestanite sa vožnjom, stanite pored puta, odmorite se, ukoliko je potrebno odspavajte i nastavite vožnju tek kada se dobro odmorite.
Ako se mora na dalek put najbolje je da neko putuje sa vama.
ОдговориИзбриши